Useful Links

Useful Links

Governing Body

DPA's Governing Body

Our Governing Body has 6 members in total, which consists of 2 parent, 1 staff, 2 co-opted and 1 Trust Governors. 

Partners of the Trust nominate individuals to represent Trust partners, other governors are identified on eligibility and skill base. These nominees are considered against a set of appointment criteria which Governors have adopted and accepted as appropriate.  Should there be more nominations than vacancies the Governing Body will hold a ballot to decide appointees.

Each governor is a volunteer. Once appointed they will serve for four years, after this time of service they can be re-elected, re-appointed or replaced.

Their job is to;

  • Determine the strategic direction of the academy
  • To monitor and evaluate the performance of the academy
  • To ensure that the academy continues to succeed

DPA's Governors

Mr Will Ingleby

c/o 20 Orient Way, Pride Park, Derby, DE24 8BY.

Chair of Board of governors.

Governing body- Parent

Date of appointment - 01/04/2012

Term of office expires on 01/09/2020

Committee- Finance, Premises and Health & Safety

2017/18 Meetings Attended= 7 of 7

Mrs Karen Hayes

Principal          

Governing body- Staff

Date of appointment - 01/09/2014

Committees- Finance, Premises and Health & Safety, Curriculum, Pastoral and Personnel

Other involvement in educational establishments - Director of The United Endeavour Trust

2017/18 Meetings Attended= 10 of 10

Mr Simon Carnall

Vice chair of governing body

Governing body- Trust Sponsor

Date of appointment - 01/04/2012

Term of office expires 01/09/2020

Committee- Finance, Premises and Health & Safety 

Link Governor for Health & Safety and Behaviour & Rewards

Head of Community at Derby County Community Trust

2017/18 Meetings Attended= 7 of 7

Mr Andrew James

Responsible officer

Governing body- Co-Opted

Committee- Finance, Premises and Health & Safety

Link Governor for Finance

Date of appointment 01/04/2012

Term of office expires-01/09/2020

2017/18 Meetings Attended= 5 of 7

Mr Ian Thompson

Governing body- Parent/LA (local Authority)

Date of appointment - 28/04/2014

Term of office expires- 28/04/2022

Committee- Curriculum, Pastoral and Personnel

Link Governor for Safeguarding and Child Protection

2017/18 Meetings Attended= 8 of 8

Mr Duncan Anderson

Governing body- Co-Opted

Date of appointment - 01/09/2016

Term of Office expires 01/09/2020

Link Governor for curriculum 

Committee- Curriculum, Pastoral and Personnel

2017/18 Meetings Attended= 7 of 8

2018/19 Meeting Dates

Monday 1st October 2018 - AGM- Full Governors' Meeting

Monday 5th November 2018 - Curriculum, Pastoral and Personnel

Monday 26th November 2018 - Finance, Premises and Health & Safety 

Monday 14th January 2019 - Full Governors' Meeting

Monday 11th February 2019 - Curriculum, Pastoral and Personnel

Monday 25th March 2019 - Finance, Premises and Health & Safety 

Monday 8th April 2019 - Full Governors' Meeting

Monday 13th May 2019 - Curriculum, Pastoral and Personnel

Monday 10th June 2019 - Finance, Premises and Health & Safety

Monday 8th July 2019 - Full Governors' Meeting